ENG | RUS | EST
uknown
25.11.2017 Tartu
25 november 2017, algus 19.00
Tartu Püha Pauluse

"LAUL HELGEST PARADIISIST " 
 
Vanavene muusika ansambel Sirin Andrei Kotovi juhatusel  (Moskva, Venemaa) 

Programmis: XVI XVIII sajandi jumalalaulud, kuulus viisipruuk, realine ja demstvennõi mitmehäälsus, varajane partes laul, kloostriviisipruuk, vaimulik luule, psalmid, jõulusandilaulud.

  
 
"Meie poolt esitatav muusika käsitleb igavesi teemasid. Kuulake, millest räägitakse kõikides nendes lauludes! Neis sisalduvad mõtisklused sünnist, surmast, Jumalast ja maailmast. Ühesõnaga, kõlavad küsimused, mida esitab nii või teisiti endale iga, isegi argielu rutiini mattunud inimene. Ning on alati esitanud nii täna kui ka kümme sajandit tagasi. Muutunud on ainult vormid ja meetodid, mille abil püüavad inimesed oma tundeid väljendada. Teemad on aga igavesed, kõikidele arusaadavad ja lähedased"
Andrei Kotov
 
Vanavene muusika ansambel Sirin oli loodud 1989. aastal professionaalsete muusikute poolt, kes ühinesid eesmärgiga taaselustada vanad õigeusu laulutraditsioonid.
    Ühendades uurimis- ja laulutegevust ning tuginedes muusikateadlaste ja filoloogide saavutustele püüavad muusikud anda uut elu XV XVIII sajandi vanavene kirikulauludele. Ansamblil on väga mitmekesine repertuaar, millesse kuulub znamennõi, putevoi, demestvennõi, kiievi, bulgaaria, kreeka viisipruuk ning erinevad kloostri viisipruugid, vene polüfoonia varajased vormid, varajane vene partes laul.
 Ansambli unikaalne tegevus seisneb vaimuliku luule kogumises, uurimises ja esitlemises. See on rahva muusika- ja poeetilise loomingu algupärane žanr, milles on säilinud aastasadade vanune vene rahva õigeusklik maailmakäsitlus. Ansambli Sirin edu põhineb originaalsel repertuaaril ja esitlusstiilil, laulukultuuri kõrgemal tasemel. Ansambel on osalenud paljudel keskaja- ja kirikumuusika festivalidel Venemaal ja teistes riikides. Sirini esinemisi saadab suur edu nii Venemaal kui ka Euroopa riikides, Aasias, Aafrikas ja Ameerikas.
    Oma töös toetub Sirin kahtlemata jumalateenistuspraktika tundmisele Ansambel on pidevas otsingus, äratades ellu iidseid teoseid ning luues uusi vorme, mis pakuvad elavat huvi tänapäeva juhtivatele heliloojatele. Koostöös juhtivate režissööridega on ansambel loonud terve rea teatriteoseid, mis on teeninud ära nii publiku kui ka kriitiku tunnustuse: müsteerium Jeremia nutulaulud kuulsa Anatoli Vassiljevi lavastuses, üle 150 vaatemängu Moskvas, vaatemäng Catania (Sitsiilial) festivali Taormina raames 1997. aasta jaanuaris, 4 vaatemängu Berliini teatris Habbel Theater 1997. asta mais, 5 vaatemängu Avignoni Festivali ametlikus programmis 1997. aasta juunis, Kuldmask 1996. aasta parima teatrietenduse nominatsioonis, vaatemängud Eestis, Rootsis, (1998) ja Hispaanias Sevillas ja Barcelonas 1999. aasta jaanuaris.   
   Osalemine lavastustes Mozart ja Salieri (Anatoli Vassiljevi lavastus, teater Škola Dramatitšeskogo Iskusstva); Sinel (Valeri Fokini lavastus, teater Sovremennik); Totter poeem (Kama Ginkase lavastus, noorsooteater TJUZ); Vaesus pole pahe (Aleksandr Koršunovi lavastus, Malõi Teatr). 

 


© 2006 CREDO.