ENG | RUS | EST
uknown
19.06.2018 Tallinn

Moskva Patriarhaadi kirjastusosakonna meeskoor "Drevnerusskij raspev" (Vanavene viis).

Dirigent ja kunstiline juht - Anatoli Grindenko

Piletid on saadaval Piletilevi müügipunktidest
Enne kontserdi algust kohapeal
 
 
19. juunil kell 19 Tallinna Jaani kirikus ja 20. juunil kell 19 Tartu Pauluse kirikus saab näha ja kuulda ainulaadset kollektiivi - Moskva Patriarhaadi meeste kammerkoori "Drevnerusskij raspev" Anatoli Grindenko juhtimisel.  
Koor, mida juhib üks maailma väheseid kirikulõhe-eelsete vanavene laulude meistreid ja asjatundjaid Anatoli Grindenko, asutati 1983. aastal Troitse-Sergi suurkloostris. 1985. aastal reorganiseeriti see Volokolamski ja Kolõma metropoliit Pitirimi õnnistusel Moskva Patriarhaadi kirjastusosakonna kooriks, mille koosseisu kuulusid Moskva kirikute lauljad. Kammerkoor "Drevnerusskij raspev" on omamoodi loominguline labor, kus on ühendatud teadlaste ja esinejate jõupingutused.
Maailma meediakajastuste järgi on koor muutnud täielikult ettekujutust vene muusikast. Varem lähtus see üksnes viimase kahe sajandi Vene heliloojate koolkonna saavutustest, samas kui suur kultuuriväärtus, mis on maailma kultuurile sama oluline kui vanavene maalikunst, jäi varju.
Anatoli Grindenko on Meeskoori "Drevnerusskij raspev" asutaja ja kunstiline juht. Ta lõpetas Moskva Riikliku Konservatooriumi, kus õppis vanavene noodikirja. Anatoli Grindenko on korduvalt osalenud folkloori- ning arheoloogiaekspeditsioonidel Venemaa lõuna- ja põhjaosas, tutvunud erisuguste vanausuliste traditsioonidega, osalenud Kapadookia ja Egiptuse ekspeditsioonides, õppinud kanoonilist ikoonimaali, kogunud ulatuslikku ikonograafilist materjali. Sügavad vanavene laulutraditsioonide teadmised, loominguline kogemus ja talent on võimaldanud Anatoli Grindenkol viia koor "Drevnerusskij raspev" vene kirikumuusikat esitavate juhtivate kollektiivide hulka. 
Oma tegevuse peasuunana näevad kollektiiv ja selle juht "tähestiku" taastamist, mille abil on võimalik mõista kogu vanavene kunstikeelt.
"Meie kontserdid on lähedased misjonitegevusele." Need on pigem kohtumised, vestlused ja ühispalve", lausub Anatoli Grindenko.
Kontsertkavades demonstreerib koor hiilgavat meisterlikkust eri stiilide esitamisel, alates kirikulõhe-eelsest ja veneetsiapärasest laulmisstiilist, mis olid valdavad 17. sajandi Venemaal, 18. sajandi "vene barokist" ja lõpetades 19. ja 20. sajandi vene klassikute ning vene rahvalauludega.
 

© 2006 CREDO.